Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zaprasza do skorzystania z oferty zwiedzania Świecia z przewodnikiem

Jednym ze sposobów na poznanie Świecia jest odkrywanie meandrów jego historii w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Oferta dostępna jest na zamówienie przez cały rok. Godzinę rozpoczęcia oraz czas trwania można ustalić indywidualnie, zgodnie z własnymi preferencjami.

Cennik zwiedzania z przewodnikiem:
- w języku polskim – 120 zł za pierwszą godzinę zwiedzania, 80 zł za drugą rozpoczętą godzinę, 90 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.
- w języku angielskim – 240 zł za pierwszą godzinę zwiedzania, 180 zł za drugą rozpoczętą godzinę, 190 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

1. Świecie – miasto wędrujące
czas trwania: ok. 2-4 godziny
Zachęcamy do zapoznania się z historią jednego z ważniejszych ośrodków Pomorza Gdańskiego, wzmiankowanego już w 1198 roku. W 1309 r. Świecie, po dwumiesięcznym oblężeniu zostało zdobyte przez Krzyżaków, którzy nieopodal dawnego grodu Świętopełka wybudowali zamek, będący jednocześnie klasztorem. Dokument lokacyjny dla miasta wystawił dnia 25 lipca 1338 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Dytrych von Altenburg. Przeniesione przez zakon krzyżacki w XIV wieku w widły Wdy i Wisły Świecie, w związku z częstymi powodziami, w latach 1858-1885 wróciło na lewy, wysoki brzeg Wdy. Na dawnym miejscu pozostały tylko kościół farny i fragmenty murów miejskich, przez wieki stanowiące zarówno ochronę przed wrogiem, jak i świadectwo niszczycielskiej siły wody. Miasto, które do wolnej Polski powróciło w 1920 roku, swój największy rozwój w XX w. zawdzięcza powstaniu Zakładów Celulozy i Papieru. Podczas spaceru odwiedzimy najbardziej charakterystyczne obiekty Starego Miasta i Śródmieścia. Dodatkowo, w wersji rozszerzonej, szlak murali, park miniatur oraz Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej.


2. O zamku przy zamku

czas trwania: ok. 1-2 godziny
Poznaj jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia i jego wizytówkę. Zamek, którego budowę Krzyżacy rozpoczęli najwcześniej w 1335 roku, 15 lat później był na tyle gotowy, że można w nim było zamieszkać. Założenie składało się z wzniesionego na planie kwadratu zamku wysokiego oraz przynajmniej jednego przedzamcza. Dostępu do niego broniły Wisła, Wda, fosy a także ufortyfikowane miasto, przenoszone z wzgórza w dolinę nadwiślańską od 1338 roku. Po drugim pokoju toruńskim zamek stał się siedzibą starostów. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Świecka warownia jest ewenementem w budownictwie Zakonu i unikatem w skali Polski. Do jej najbardziej charakterystycznych elementów należy odchylona o ponad metr od pionu, zakończona wieńcem złożonym z 16 potężnych zębów, wieża główna.
Wybierz się w podróż, podczas której odkryjesz tajemnice krzyżackiego zamku!

3. Kościół farny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Stanisława Biskupa
czas trwania: ok. 1-2 godziny
Odwiedź gotycko-renesansowy kościół farny, którego budowę, przerwaną wielką wojną i wojną trzynastoletnią, zlecono u progu XV wieku. Prezbiterium konsekrowano w 1521 roku, a nawy wraz z imponującą wieżą w 1586 roku. Gotycko-renesansowa fara została spalona przez wojska szwedzkie. Odbudowana, wyposażona w stylu barokowym, doznała uszkodzeń pod koniec II wojny światowej. Zdewastowana popadła w ruinę. Historia tego miejsca to również opowieść o odrodzeniu. W 1988 roku, po trwającej pięć lat odbudowie, budynek powrócił do pełnienia funkcji sakralnej.
Stara Fara „zagrała” w szesnastym odcinku kultowego serialu „Czterej pancerni i pies” zatytułowanym „Daleki patrol”, stając się scenerią dla romantycznego spotkania Janka z Marusią.


4. Kościół pobernardyński pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
czas trwania: ok. 1-2 godziny
Odkryj historię klasztoru bernardyńskiego w Świeciu. Konsekrowany ponad 300 lat temu kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, był znanym sanktuarium maryjnym do momentu tragicznego pożaru w 1902 roku. Podczas wycieczki przewodnik opowie o przybyciu bernardynów do Świecia, doznającym szczególnego kultu cudownym wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz związanej z nim legendzie, znaczących wydarzeniach, osobistościach, życiu zgromadzenia, jego kasacie przez władze pruskie, a także adaptacji poklasztornych budynków na lazaret i szpital dla nieuleczalnie chorych.


Oferujemy elastyczne rozwiązania dostosowane do Twoich preferencji, dlatego każdą wycieczkę można dostosować indywidualnie.
Wybierz kierunek spośród oferowanych możliwości i zdecyduj, którędy pójdziesz dalej!

Kontakt:

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
ul. Kopernika 2, 86-100 Świecie

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 10:00 – 17:00

Michał Goliński, tel. +48 795 114 893
Jakub Stelągowski, tel. +48 662 499 508


W grafie wprowadzającej do artykułu użyto zdjęć autorstwa Marcina Saldata.